Työttömyyskassa Finkan uutena kassanjohtajana aloittaa heinäkuun alussa Ilkka Nissilä. Nissilä on kassan nykyinen etuuspäällikkö. Hän on työskennellyt Finkassa vuodesta 2015 lähtien.
Finka purki edellisen kassanjohtajansa työsopimuksen maaliskuussa talousepäselvyyksien vuoksi. Finkan hallituksen jäsen Marko Laitala kertoo, että poliisitutkinta väärinkäytöksen osalta jatkuu.
Finka on myös käynnistänyt perintätoimet kassalta vietyjen rahojen saamiseksi takaisin.
Ilkka Nissilä kertoo, ettei taloskupru ole näkynyt kassan päivittäisessä toiminnassa. Etuuskäsittely on pystytty turvaamaan.
”Hakemusten käsittely on jatkunut samaan tapaan kuin ennenkin. Toivon mukaan asia ei ole näkynyt jäsenille millään tavalla”, Nissilä sanoo.

Uusimmassa lehdessä
- Häiriköinti vei työpaikan, masennus oli viedä hengen. Potkut antoivat toimittaja Rami Mäkiselle uuden suunnan.
- Musiikkimediaa tehdään puoli-ilmaiseksi – Pop Media Oy käärii voittoja ja maksaa jutuista alle kympin palkkioita
- Efter krisen – nytt ledarskap på Ålands radio väcker frågor