Media-ala

Tuomas Virkkunen sukeltaa MM-jalkapallohurmokseen Meksikossa

”Kaikkien aikojen työkeikka siitä tulee. Odotan, että ­tämä ylittää aiemmat matkat”, Tuomas Virkkunen sanoo.

Virkkunen selostaa 11. kesäkuuta alkavia jalkapallon MM-­kisoja MTV:lle. Virkkunen lähtee turnauksen alussa juttu- ja selostusmatkalle turnauksen isäntämaihin Meksikoon, Yhdysvaltoihin ja Kanadaan.

Virkkunen selosti ja raportoi paikan päältä jo Qatarin MM-kisoista vuonna 2022. Moni muistaa Qatarin kisojen epäkohdat – ja järjestäjien kisoihin palkkaamat ”kannattajat”. Kisoista ei nytkään puutu poliittisia jännitteitä. Meksikosta pääsee kuitenkin välittämään katsojille aitoa asiaa, Virkkunen sanoo.

”En usko, että siellä tarvitsee miettiä, ovatko kannattajat ja jalkapallokulttuuri aitoa.”

Virkkunen selostaa maksukanaville Mestarien liigaa sekä Italian ja Espanjan sarjoja. MM-kisoja seuraa selvästi suurempi yleisö. Virkkunen sanoo pyrkivänsä muuttamaan selostustyyliään niin, että kaikki pysyvät kärryillä.

”Maksutelevisiossa Atletico Madridin valmentajaa voi kutsua ”Choloksi”. Miljoonayleisölle hänestä on syytä puhua ­Diego Simeonena.”