Journalisten

Efter vd-byte annonserar Viking Line i Nya Åland igen

Viking Line började annonsera i Nya Åland igen efter en paus på tre år. Annonssamarbetet drogs tillbaka efter att tidningen kritiserat rederiet i en ledare.

Viking Line återgår till att annonsera i tidningen Nya Åland efter en paus på nästan tre år. Rederiet avbokade all annonsering i juni 2023 efter att tidningens ledarspalt diskuterade bland annat tax free-modellens hållbarhet. Viking Lines vd Jan Hanses ville inte kommentera saken, men menade att tidningen ”får dra sina egna slutsatser” om huruvida avbokningen hängde ihop med den kritiska ledartexten. Senare gav Hanses ett skriftligt svar till Svenska Yle, där han lät förstå att det fanns en koppling mellan Nyans journalistik och indragningen av annonserna.

Hanses avgick som vd ifjol men har arbetat som senior advisor fram till april 2026. Återupptagningen av annonssamarbetet sammanfaller med att den nya vd:n tillträtt.

”Jag tog kontakt med Viking Line, helt förutsättningslöst, och ville träffa nya vd:n när de bytte”, säger Nya Ålands chefredaktör och publisher Anna Björkroos om den senaste utvecklingen. Hon är tacksam för att Viking Line börjar annonsera i Nyan igen.

”Vi har ju fortsatt den redaktionella rapporteringen oberoende av det som hände, men eftersom det är tuffa tider i mediebranschen är alla annonsörer jätteviktiga.”

Nya Åland gick miste om annonsintäkter på tiotusentals euro då Viking Line beslöt sig för att dra tillbaka annonser de redan bokat.

Finlands journalistförbund avslutade sitt samarbete med Viking Line då nyheten om de avbokade annonserna kom. Tidigare kunde förbundets medlemmar få förmåner då de bokade resor med Viking Line. Journalistförbundet öppnar nu för att ta tillbaka medlemsförmånen, meddelar Simon Huldén, förbundets chef för medlemstjänster.

Journalisti
Yleiskatsaus