Yt-neuvotteluita parhaillaan käyvä Aller Media suunnittelee lehtiensä taittotyön ulkoistamista uuteen design-tiimiin. Osa uuden tiimin taittotyöstä on tarkoitus siirtää Viroon ja Latviaan.
Ulkoistamissuunnitelma koskee kaikkien muiden lehtien taittoa paitsi Seiskaa. Ulkomailla osittain taitettavien lehtien kannet on kuitenkin tarkoitus tehdä edelleen Suomessa.
Allerin aikakauslehtiä ovat muun muassa Fit, Katso, Koti ja keittiö, Oma Aika ja Seiska.
Yhdeksän hengen vähentämiseen tähtäävät yt-neuvottelut koskevat graafikoita, art directoreita, kuvatoimittajia ja videotuotannon työntekijöitä. Journalistin saamien tietojen mukaan videotuotannon työntekijät eivät enää ole irtisanomisuhan alla. Kuvatoimittajien töitä ei ole tarkoitus ulkoistaa.
Aller ilmoitti yt-neuvotteluiden alkamisesta 14. syyskuuta. Neuvottelut päättyvät ensi viikolla. Journalistin saamien tietojen mukaan osa neuvotteluiden kohteena olevista työntekijöistä on ilmoittautunut haluavansa irtisanoutua vapaaehtoisesti talon huonon ilmapiirin vuoksi. Osalle irtisanottavista on tarjottu ttt-sopimuksia.
Allerin julkaisujohtaja Eeva-Helena Jokitaipale ei halua kesken yt-prosessia kommentoida neuvotteluiden etenemistä.
Taittoa tai sivunvalmistusta ovat Suomessa aiemmin ulkoistaneet muun muassa Otavamedia ja A-lehdet.

Uusimmassa lehdessä
- Anni Mattila työskentelee elokuvien ja tv-sarjojen kuvauspaikkojen parissa. Työn jälki näkyy joka kuvassa.
- Jäsenyhdistyksillä on yli kuuden miljoonan varallisuus. Liitto toivoo, että yhdistykset keskittäisivät rahansa ydintoimintaan.
- Lehdistönvapauden kärkeen palataan valinta kerrallaan
- Ett år efter flytten – i Sundsvall görs finlandssvenska tidningar med passion men utan lokalkännedom