Valokuvaaja Heikki Sarviaho 20. 3. 1960 Oulu – 18. 10. 2025 Oulu
Monipuolisen uran tehnyt Heikki ”Hessu” Sarviaho kuoli nopeasti edenneeseen syöpään kotikaupungissaan Oulussa.
Valokuvausta harrastanut nuorukainen ei empinyt hetkeäkään lukion keskeyttämistä, kun valokuvaliikkeessä avautui työpaikka. Työn ohessa hän perehtyi kuvanvalmistukseen ja välineiden kehitykseen. Vapaa-aikoina hän kuvasi kasvuympäristönsä elämää.
Onni potkaisi 1980-luvun alussa, kun Sarviaho valittiin töihin ja oppisopimuskoulutukseen Lehtikuvan Oulun studioon. Heikki kiersi etupäässä Pohjois-Suomea ja Pohjoiskalottia, mutta keikat ulottuivat Keski-Euroopan lisäksi myös Pohjois-Amerikkaan, Aasiaan ja Neuvostoliittoon Boris Jeltsinin valtaannousuun aikoihin. Kansainvälisestikin kuuluisan kuvan hän otti 1984, kun joulupukkikin äimisteli harhautunutta neuvosto-ohjusta Inarinjärven jäällä.
1990-luvun jälkipuolella Lehtikuva saneerasi ja Heikki ryhtyi freelanceriksi. Vielä 2000-luvulla Oulussa ilmestyi neljä sanomalehteä ja niistä kahdessa, Kalevasta ja Liitosta löytyi ajoittain määräaikaisia töitä. Etelän toimittajille sosiaalinen Hessu esitteli keikoilla murrettaan: Kun lähen Helesinkiin, hyppään junnaan ja otan bannaania evvääksi.
Ay-toiminnassa Heikki opittiin viime vuosinaan tuntemaan aloitteellisena ja aikaansaavana yhdistyksen virkistyspaikkojen hoitotoimikunnissa.
Lähimpinä jäävät kaipaamaan avopuoliso, kolme lasta ja kaksi lastenlasta sekä sisar ja kaksi veljeä.

Uusimmassa lehdessä
- Aggressiivinen syöpä, helvetilliset vaihdevuodet, vammaisen lapsen syntymä. Minna Ala-Heikkilä, Ani Kellomäki ja Niklas Thesslund tekevät juttuja kokemastaan.
- Media-ala tarvitsisi täydennyskoulutusta, mutta oppilaitosten ei kannata tarjota sitä
- Yritys rekrytoi talousjournalisteja, mutta jätti palkat maksamatta
- Media-alan alkava vuosi kaipaa valopilkkuja
