Fokus

Heta Saxell kätilöi humanististen aineiden oppimateriaaleja

Otavan kustannustoimittaja Heta Saxell esitteli maaliskuussa Kajo-sarjan oppikirjailijoille neljäsluokkalaisten tehtäväkirjan ensimmäiset taittovedokset.

”Ensireaktio oli, että kivalta ja värikkäältä näyttää”, Saxell sanoo.

Kajo on alakoulun elämänkatsomustiedon oppimateriaa­lisarja. Työryhmä tekee parhaillaan omaa tehtäväkirjaa, oppikirjaa ja opettajan digimateriaaleja kolmas-, neljäs- ja ­viidesluokkalaisille. Oppiaineesta ei ole aiemmin ollut omia oppikirjoja alakoulun eri vuosiluokille.

”On poikkeuksellista päästä tekemään luokka-asteen ensimmäistä kirjaa. Normaalistihan kaikesta on edellinen versio.”

Saxell toimittaa humanististen aineiden oppimateriaaleja. Hän auttaa opettajia materiaalien käsikirjoittamisessa, käsittelee ja kuvatoimittaa ne sekä sovittaa eri ammattilaisten työt yhteen.

”Projektinhallintaahan tämä oikeastaan on”, Saxell sanoo.

Moni oppimateriaaliprojekti kestää vuosia.

”Kun tekijäryhmä oppii tuntemaan toisensa, yhteistyö helpottuu koko ajan.”

Journalisti
Yleiskatsaus