Ylioppilaslehti Aino jää vuoden loppuun asti tauolle, jonka aikana selvitetään lehden jatkovaihtoehtoja. Asiasta päätti 17. 4. Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto.
Päätöksen mukaan ylioppilaskunnan hallituksen on tuotava lopullinen esitys Ainoa vastaavan toiminnan jatkosta edustajistoon marraskuun loppuun mennessä, kertoo hallituksen puheenjohtaja Tapio Hautamäki.
Ainon päätoimittaja Emilia Mäenmaa ihmetteli huhtikuussa Journalistissa hallituksen esityksen hiljaista valmistelua. Hän pelkää riippumattoman opiskelijamedian puolesta.
”Toivon selvitystyön keskittyvän siihen, miten Aino voisi olla vielä parempi. Mukana tulisi olla myös journalismin ammattilaisia.”
”Rahan tarve muualla ylioppilaskunnassa ei ole riittävä syy lopettaa Ainon julkaiseminen. Se olisi lyhytnäköistä ja noloa.”
Lue lisää: Ylioppilaslehti Ainoa uhkaa ilmestymistauko – päätoimittaja ihmettelee asian hiljaista valmistelua (Journalisti 9.4.2019)

Uusimmassa lehdessä
- Perinteisten mediatuotteiden yleisöt kutistuvat, mutta nekin on tehtävä – ja mielellään hyvin. Millaista on tehdä työtä, jolle toiset povaavat jo sukupuuttoa?
- Kimmo Porttilan mielestä urheiluselostaja on hääjuhlien humalainen eno
- Redigeringen av Bonniers finländska papperstidningar flyttar till Sverige