Sanomalehti Karjalainen käynnistää yt-neuvottelut tavoitteenaan puolen miljoonan euron säästöt. Henkilökunnalle yt-ilmoitus tuli ”täysin puskista”, kuten Journalistiliiton valtuuston kokouksessa asiaa kommentoinut pääluottamusmies Hannu Kauhanen asian ilmaisee.
Yhtiö on tehnyt hyvää tulosta, liikevoittoprosentti on yli kymmenen. Neuvottelujen piirissä on koko henkilökunta, 82 henkilöä, joista 52 on toimituksen vahvuudessa. Uhattuna on yhdeksän työpaikkaa.
Kauhanen toivoo, että neuvotteluissa voidaan vaikuttaa siihen, miten säästöt toteutetaan. Puolitoista vuotta sitten Karjalaisessa päädyttiin yt-neuvotteluissa kolmen viikon lomautuksiin ja kahden työsuhteen päättämiseen.

Uusimmassa lehdessä
- Ammattiyhdistysliike on rakentanut Suomeen vuosikymmenet yhteiskuntarauhaa. Nyt liitot miettivät, kannattaako yhä olla kiltti.
- Aiot eläkeläisenä viedä nuorilta journalisteilta työt, Ruben Stiller
- Mediespråk i Åbo bjuder på ideologiskt språk och utrikesbevakning
- Työelämä muuttui, ja siksi liittojenkin on pakko