Liitto

Journalistiliitot vaativat päättäjiä painostamaan Israelia päästämään ulkomaiset toimittajat Gazaan

Gazan nälänhätä uhkaa liittojen

Gazan alueella työskentelee vain palestiinalaisia journalisteja, koska sinne ei päästetä ulkomaisia toimittajia. Kuva on otettu 27. heinäkuuta Dair ­El-Balahin kaupungissa.

Journalistiliitto vaatii avoimella kirjeellä tasa­vallan presidenttiä Alexander Stubbia ja pääministeri Petteri Orpoa (kok.) painostamaan Israelia, että se päästäisi journalistit Gazaan.

”Suomen pitää yhtyä kansainvälisiin vaatimuksiin suojella paikallisia journalisteja ja päästää ulko­maiset toimittajat raportoimaan alueelta”, kirjeessä todetaan.

Liitto julkaisi vaatimuksen 25. heinäkuuta ­yhdessä muiden Euroopan maiden journalistiliittojen ja Euroopan Journalistiliiton EFJ:n kanssa. Esimerkiksi Ruotsin, Norjan ja Tanskan journalistiliitot ovat julkaisseet samansisältöisen vetoomuksen. Päättäjille suunnattu kirje muistuttaa, että Israel on saartanut Gazan, eivätkä ulkomaiset toimittajat pääse alueelle. Israel on myös estänyt avustuskuljetuksia tuomasta apua perille.

”Gazan journalistit vaarantavat päivittäin henkensä kertoakseen muulle maailmalle, mitä alueel­la tapahtuu. Ja nyt heidät vaiennetaan nälkiinnyttämällä”, kirjeessä todetaan.

Kirjeessä Journalistiliiton puheenjohtaja ­Marjaana Varmavuori sanoo, että Suomen velvollisuus on pitää totuuden, ihmisyyden ja kansainvälisen oikeuden puolta.

”Kun totuus halutaan vaientaa ­nälkiinnyttämällä, on meidän velvollisuutemme käyttää ääntämme entistä lujempaa.”

Journalisti
Yleiskatsaus