Kuolleita

Pohjalainen suoruus yhdistyi hersyvään huumoriin

Toimittaja Maiju Ikonen 22. 9. 1942 Halsua – 2. 12. 2025  Pieksämäki.

Warkauden Lehden toimittaja Maiju Ikonen kuoli joulukuussa Pieksämäellä. Hän oli kuollessaan 83-vuotias.

Ikonen syntyi Halsualla Keski-Pohjanmaalla. Savoon hän asettui 1970-luvulla puolisonsa ­kotitilalle Jäppilään. Vaikka Ikonen viihtyi hyvin Savossa, pohjalainen suoruus ja puheen nuotti eivät hänestä koskaan kadonneet. Varsinkin toimittajanuran alkuvuosina vastaan tuli toisinaan tilanteita, joissa savolainen tapa ilmaista asioita ei täysin auennut pohjalaistaustaiselle toimittajalle. Väärinymmärrykset enemmän huvittivat kuin harmittivat Maijua.

Warkauden Lehdessä Maiju ­aloitti uutistoimittajana 1980-luvun ­alkupuolella. Niin toimittajana kuin työkaverinakin Maiju oli suorapuheinen ja oikeudenmukainen. Haastateltaviaan hän ei päästänyt helpolla. Työkaverit muistavat myös Maijun hersyvän huumorin.

Warkauden Lehdestä Ikonen jäi silloiseen eläkeputkeen jo alle 60-vuotiaana. Suuri ilo olikin, että hän ehti viettää aikaa seuraamalla lastenlastensa kasvua.

Hevoset olivat aina iso osa ­Maijun elämää. Hevoselämään hän kasvoi jo lapsuudenkodissaan Halsualla, ja myös Jäppilässä tallissa oli aina hevosia. Tallin ovet olivat aina auki nuorille hevosharrastajille.

Maiju on haudattu Jäppilään ­läheisten läsnä ollessa. Kaipaamaan jäävät puoliso, tytöt perheineen, sukulaiset ja ystävät.

Journalisti
Yleiskatsaus