Media-ala

Journalistiliitto teki kolme uutta freetyösopimusta – sopimuksia on nyt yhteensä kymmenen

Journalistiliitto on tehnyt kolme uutta sopi­musta itsensätyöllistäjien työehdoista ja palkkioista.

Liitto sopi freelancetyön ehdoista syyskuussa Paperiliiton ja Posti- ja logistiikka-alan (PAU) unionin kanssa ja lokakuun alussa Teollisuusliiton kanssa.

Näin ollen Tekijä, Paperiliitto– ja Reitti -lehdet maksavat jatkossa lehtiin tehdystä freelancetyöstä liiton ajamien työehtojen mukaisesti. Palkkiot nousevat jatkossa alan työehtosopimusten mukaisesti.

Aiemmin Journalistiliitto on tehnyt samanlaisen sopimuksen Rakennusliiton, Julkisten ja ­hyvinvointialojen liiton ja Suomen Elintarviketyöläisten Liiton, Demokraatin, Arbetarbladetin, Kansan Uutisten ja Art House -kustantamon kanssa.

”Kymmenen uutta kollektiivista sopimusta vuoden aikana on saavutus sinänsä. Olemme pidemmällä kuin mikään muu ammattiliitto Suomessa”, sanoo Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.


Sopimukset mahdollisti EU-komission linjaus vuodelta 2022. Sen mukaan yksinyrittäjät voivat tietyissä olosuhteissa neuvotella kollektiivisesti rikkomatta EU:n kilpailusääntöjä.

Jatkossa liitto pyrkii tekemään sopimuksia myös isompien toimijoiden kanssa.

”Ylen kanssa käymme parhaillaan neuvotteluja keväällä sovitun aiesopimuksen pohjalta. ­Medialiiton kanssa olemme sopineet tapaavamme syksyn aikana kilpailuviranomaisia. Tarkoitus on kuulla KKV:n näkemyksiä itsensätyöllistäjien kollektiivisista neuvotteluista toimialalla”, ­Savolainen sanoo.

Lue lisää aiheista:

Journalisti
Yleiskatsaus