Sattuu ja tapahtuu

Lada alle ja Darude kyytiin

Olin kesätöissä Apu-lehdessä. Ehdotin, että tekisin jutun Darudesta eli Ville ­Virtasesta hänen Moskovan keikallaan ­syyskuussa 2001. Hieman ennen matkaani kaikki kuitenkin muuttui 11. syyskuuta tapahtuneiden World Trade Center -iskujen takia.

Turvatoimet olivat kiristyneet myös Moskovassa ja pian meitä lähestyi miliisi vaatien henkilöpapereiden esittämistä. Tapasimme ­Villen Punaisella torilla paikallisen valokuvaajan kanssa. Villellä papereita ei ollut, ja pian ­miliisi olikin viemässä Villeä jo putkaan. Onneksi valokuvaaja sai puhuttua Villen vapaaksi.

Menimme kuvaamisen jälkeen ravintolaan tekemään haastattelua. Kuvaaja sanoi tilanneensa meille taksin ja poistui paikalta. Taksia ei kuitenkaan näkynyt eikä kuulunut. Ei auttanut kuin napata lennosta Lada ja pyytää kuskia viemään ensin Ville ja sitten minut. Ville oli selkeästi huojentunut, kun Lada kaartoi hänen hotel­linsa eteen.

Sain kuvat filminä ja pinnakkaisina isossa kirjekuoressa. En viitsinyt sulloa kuorta laukkuuni, ettei se taitu, vaan kanniskelin sitä mukanani. Pian olin jo lähtöportilla odottamassa koneeseen pääsyä.

Kauhukseni huomasin, ettei minulla enää ollut kirjekuorta mukanani. Mietin, että siinä meni kuvaajan työ hukkaan. Oikeastaan koko ­keikka olisi turha ilman kuvia.

Melkoisen adrenaliiniryöpyn voimin uskaltauduin juoksemaan tarkastuspisteen läpi odotustilaan, jonka yhdeltä pöydältä löysin kuin löysinkin kuoreni.

Loppu hyvin, kaikki hyvin. Toimitussihteeri sai vielä kanteen otsikon: Miliisi uhkasi pidättää Daruden Moskovassa.

Journalisti
Yleiskatsaus