Otavamedian yt-neuvotteluiden seurauksena noin 30 työntekijää joutuu lähtemään talosta.
Suurin osa lähtijöistä on valokuvaajia, asiakaslehtiyksikkö Oman työntekijöitä sekä assistentteja. Journalistisen työn tekijöitä lähtemään joutuvista on reilut kaksikymmentä. Lähtijöille on tarjottu eropaketteja suorien irtisanomisten välttämiseksi.
Yhtiö on jatkanut varsinaisten yt-neuvotteluiden jälkeen keskusteluja valokuvaajien kanssa työn ulkoistamisen mallista. Taloon jää kolme vakituista valokuvaajaa, jotka toimivat jatkossa kuvatoimittajina.
Ulkoistamisesta jatketaan neuvotteluja kuuden kuvaajan kanssa. Yhtiö toivoo, että he jatkaisivat Otavamedian valokuvaajina, mutta työskentelisivät jatkossa freelanceyrittäjinä. Yhtiö on luvannut kuvaajille vapauden tehdä keikkoja myös muille asiakkaille.

Uusimmassa lehdessä
- Perinteisten mediatuotteiden yleisöt kutistuvat, mutta nekin on tehtävä – ja mielellään hyvin. Millaista on tehdä työtä, jolle toiset povaavat jo sukupuuttoa?
- Kimmo Porttilan mielestä urheiluselostaja on hääjuhlien humalainen eno
- Haastattelujen saaminen on vaikeutunut, arvioivat kokeneet journalistit. Miksi asiantuntijat suhtautuvat pyyntöihin nihkeästi?
- Redigeringen av Bonniers finländska papperstidningar flyttar till Sverige