”Työpäivääni rytmittävät lintujen bongaus ja koirien lenkittäminen. Leikkaajan työssä ajattelu ja kokonaisuuksien hallinta on tärkeää, ja mieli on pakko nollata silloin tällöin. Luonnon tarkkailu ja ulkona liikkuminen auttaa jäsentämään ajatuksiani.
Freelance-työn hyvä puoli on, että voin määritellä itse päiväni rakenteen, kunhan pysyn kiinni sovitussa aikataulussa. Joskus tuntuu, että kaikki sujuu, ja silloin teen pitkiäkin työpäiviä. Jos en anna aivoille riittävästi aikaa palautua, leikkaamisesta tulee vaikeaa.
Leikkaajan työ vaatii harjaantunutta silmää, jotta oikeat hetket löytyvät suuresta määrästä otoksia. Minun tulee löytää leikkaukseen ohjaajan haluama tunnelma ja rakentaa hänen näkemystään kunnioittava kokonaisuus.
Haluan tehdä työni rauhassa niin, että keskeytyksiä on mahdollisimman vähän. Tehdessäni töitä kotona voin uppoutua täysin käsillä olevaan projektiin.”

Uusimmassa lehdessä
- Anni Mattila työskentelee elokuvien ja tv-sarjojen kuvauspaikkojen parissa. Työn jälki näkyy joka kuvassa.
- Jäsenyhdistyksillä on yli kuuden miljoonan varallisuus. Liitto toivoo, että yhdistykset keskittäisivät rahansa ydintoimintaan.
- Lehdistönvapauden kärkeen palataan valinta kerrallaan
- Ett år efter flytten – i Sundsvall görs finlandssvenska tidningar med passion men utan lokalkännedom
