Anna hyvän kiertää

Jussi Pohjavirta tallensi KuPS:n voitonriehan

Normaalisti valokuvaajat ja toimittajat odottavat kiltisti pukukopin ulkopuolella, että pelaajat ovat valmiita haastateltaviksi.

”Nyt KuPS:n edustaja päästi meidät sisään jo mestaruusjuhlien ollessa ihan oikeasti käynnissä. Pukukoppijuhlissa ei ­sillä hetkellä ollut muita medioita”, Savon Sanomien valokuvaaja Jussi ­Pohjavirta kertoo.

Kuopion Palloseura pelasi marraskuussa 2025 kauden viimeisen Veikkausliigaottelunsa Helsingissä HJK:n vieraana. KuPS oli varmistanut liigan mestaruutensa jo aiemmin. Pohjavirran tehtävänä oli kuvata paitsi kauden päätösottelua, myös sen jälkeen alkavia mestaruusjuhlia. Hän tiesi jo ennalta puolalaishyökkääjä Piotr Parzyszekin eläväiseksi ja kuvaukselliseksi tyypiksi. Pukukopissa Parzyszek innostuikin juhlimaan Pohjavirran kameran edessä.

”Pääsarjajoukkueiden pelaajat osaavat muutenkin olla luontevasti median kanssa tekemisissä, ja hän ei tosiaan vierastanut kameraa. Tiesin jo kuvaustilanteessa, että kuva onnistui hyvin. Tilanne oli aito.”

Keikka Töölön jalkapallostadionilla meni Pohjavirran mukaan ­”perusrutiinilla”.

”Tosin HJK:n kannattajat viivästyttivät ottelua ampumalla raketteja. Mietimme tietysti työnkulkua paikan päällä etukäteen toimituksessa. Otammeko paljon videota ja keihin pelaajiin keskitymme? Keikka oli tavallista työläämpi, kun lähdimme eri kaupunkiin, ja päivä oli ­todella pitkä.”


Pohjavirta on työskennellyt Savon Sanomissa valokuvaajana helmikuusta 2024 saakka. Hänellä ei ole urheilu- tai jalkapallokuvaamiseen erityistä suhdetta.

”Mutta tykkään kyllä keikoista, joilla voin seurata tapahtumia kuin kärpäsenä katossa. Ja urheilulajeista jalkapallon kuvaaminen on mieluisinta. Sitä saa usein kuvata hallien sijaan luonnonvalossa.”

Vantaalla kasvanut Pohjavirta kertoo sopeutuneensa Kuopioon hyvin.

”Varmasti kaupungin näkee muualta tulleena hiukan eri tavalla. Nyt kahden vuoden jälkeen tärkeät ihmiset ja paikat alkavat olla jo tuttuja. Nyt on helpompi miettiä, miten eri keikat kuvataan.”

Pohjavirran arkeen kuuluu niin uutis-, urheilu- kuin henkilökuvauskeikkoja sekä myös Savon Sanomien livestriimien kuvaamista. Vaikka työ on kiireistä, se on Pohjavirralle monipuolisuudessaan mieluista.

”Saman päivän aikana saattaa olla keikkoja kaupunginteatterista urheilukilpailuihin”.

Jussi Pohjavirta, 26

  • Taiteen kandidaatti Lapin yliopistosta, pääaineenaaudiovisuaalinen mediakulttuuri.
  • Työskennellyt aiemmin muun muassa Lapin Kansassa ja Kainuun ­Sanomissa.
  • Suoritti varusmiespalveluksensa Ruotuväessä.
  • Kotoisin Vantaalta.

Valokuvaaja Mikko Stigin valinta

”Savon Sanomien kuvaaja Jussi Pohjavirta seurasi KuPS:n jalkapallojoukkueen juhlintaa sen voitettua HJK:n Helsingissä marraskuussa 2025. KuPS oli jo varmistanut Suomen mestaruuden, mutta voitto kauden päätöspelissä kruunasi sen. Pohjavirta seurasi KuPS:n joukkuetta kentältä pukuhuoneeseen. Oman kaupungin joukkueen juhlapäivään paneutuminen oli varmaan suunniteltu toimituksessa, mutta se ja ­Jussin työskentely jäivät mieleen hienoina, kun itse olin pelissä nopeammalla ­keikalla. Kuvasarjan tunnelman kiteyttää kuva, ­jossa paidaton pelaaja juhlii pukuhuoneessa. Se myös linkittää kuvat ­pelikentältä ja Pohjavirran kollega Jaakko Heiskasen myöhemmät kuvat Kuopion yössä juhlivasta joukkueesta toisiinsa.”

Journalisti
Yleiskatsaus