Journalisti julkaisee 100-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi kuvittajien ja sarjakuvantekijöiden näkemyksiä mediasta, työelämästä ja Journalistista. Sarjan avaa kuvittaja Tuomas Kärkkäinen.










Tuomas Kärkkäinen
- Helsingissä asuva kuvittaja, graafinen suunnittelija ja lastenkirjailija.
- Tehnyt kuvituksia muun muassa Helsingin Sanomille, Suomen Kuvalehdelle, Viinilehdelle ja Journalistille. Kuvittanut myös useita kirjoja.
- Tehnyt lastenkirjat Suomen ämminkäiset värikuvina (S&S 2021) ja Festarimysteeri (S&S 2023).
- Kärkkäisen sarjakuva avaa sata vuotta täyttävän Journalistin uuden sarjan. Journalisti julkaisee juhlavuoden ajan kuvittajien ja sarjakuvantekijöiden näkemyksiä Journalistista, median historiasta ja sen tilasta nyt sekä Journalistiliiton eri jäsenryhmien työelämästä.

Uusimmassa lehdessä
- Aggressiivinen syöpä, helvetilliset vaihdevuodet, vammaisen lapsen syntymä. Minna Ala-Heikkilä, Ani Kellomäki ja Niklas Thesslund tekevät juttuja kokemastaan.
- Media-ala tarvitsisi täydennyskoulutusta, mutta oppilaitosten ei kannata tarjota sitä
- Yritys rekrytoi talousjournalisteja, mutta jätti palkat maksamatta
- Media-alan alkava vuosi kaipaa valopilkkuja
