Toimituksia ja ilmoitusmyyntiä koskevissa yt-neuvotteluissa on mukana noin 65 henkilöä. Työnantaja arvioi vähennystarpeen olevan enintään yhdeksän työntekijää.
Yllätys, muttei sittenkään. Hämeen Sanomat Oy:n pääluottamusmies Sari Oksala kertoo, että Hämeen Sanomien, Forssan Lehden, Hämeenlinnan Kaupunkiuutisten ja Seutu-Sanomien toimituksissa pelättiin yt-ilmoitusta jo alkusyksystä.
”Talousluvuista on kerrottu koko ajan, etteivät ne kauhean hyviä ole. Ehdimme jo kuitenkin ajatella, ettei neuvotteluille olisi tarvetta.”
Ilmoitus tuli 5. lokakuuta. Toimituksia ja ilmoitusmyyntiä koskevissa yt-neuvotteluissa on mukana noin 65 henkilöä.
Työnantajan perusteet ovat tuotannollis-taloudelliset. Se arvioi vähennystarpeen olevan enintään yhdeksän työntekijää. Oksala pitää määrää yllättävän suurena.
Henkilöstön vähentämisen lisäksi organisaatiota aiotaan uudistaa ja toimintoja ulkoistaa. Hämeen Sanomat tekee jo nyt juttuvaihtoa Forssan Lehden kanssa. Molemmat ovat myös osa Lännen Mediaa.
Neuvottelut kestävät kaksi viikkoa.
Uusimmassa lehdessä
- Kerttu Kotakorpi toivoo ilmastojournalismin uskovan parempaan, vaikka se on vaikeaa
- Puoluekannatuskyselyt selvittävät suomenkielisten mielipiteitä, vaikka Suomessa asuu jo 600 000 vähemmistökielistä
- Hallituksen heikennykset työehtoihin luovat painetta tes-pöytiin
- Journalismin pitää kertoa, miten elää rikkinäisessä maailmassa