Tutkimuksessa selvitetään toimittajien uusia toimenkuvia, työssä pärjäämistä sekä irtisanomisten vaikutuksia työn sisältöihin ja ammatti-identiteettiin.
Tampereen yliopisto etsii vuoden 2008 jälkeen irtisanottuja tai -sanoutuneita toimittajia tutkimukseen, joka kartoittaa uusia toimenkuvia ja työssä pärjäämistä. Siinä selvitetään myös irtisanomisten vaikutuksia journalistisen työn sisältöihin ja toimittajan ammatti-identiteettiin.
Ensimmäinen vaihe on kyselytutkimus, joka toteutetaan lokakuussa 2015. Vastaukset käsitellään luottamuksellisesti ja anonyymisti.
Tutkimuksen rahoittavat Työsuojelurahasto ja Journalistisen kulttuurin edistämissäätiö Jokes. Sen tavoitteena on hahmottaa, miten journalistit ovat selvinneet media-alan kiristyneestä työtilanteesta, organisaatiomuutoksista ja yt-neuvotteluista.
Tutkimuksen toteuttaa Tampereen yliopiston Journalismin, viestinnän ja median tutkimuskeskus Comet.
Tutkimukseen voi ilmoittautua Cometin verkkosivun ilmoittautumislomakkeella.
Lisätiedot, yhteydenotot ja osallistuminen: auli.harju@uta.fi, 050 318 7627 Uta.fi/cmt/tutkimus/

Uusimmassa lehdessä
- Journalistit toivovat viimein pääsevänsä raportoimaan tuhotusta Gazasta vapaasti. Miten sotauutisointi onnistui?
- Yhdistykset haluavat liiton johtoon inhimillisen journalismin puolustajan, joka pärjää työehtoneuvotteluissa
- Puheenjohtajan on katsottava kevään huolia kauemmas
- Yleläiset jäivät odottamaan, kuka saa potkut. ”Nyt katselen ikkunasta järvelle”, sanoo Tapio Termonen.