Ulkoistuksia ei ole suljettu pois OAJ:n yt-neuvotteluissa. Niillä olisi henkilöstövaikutuksia.
Opettajien ammattijärjestö aloittaa yt-neuvottelut vuosi sitten perustetussa viestintäyksikössään. Yksikössä työskentelee 17 henkeä. Siihen kuuluu myös Opettaja-lehden toimitus.
OAJ:n puheenjohtajan Olli Luukkaisen mukaan neuvotteluissa arvioidaan toimenkuvia ja työprosesseja yksikön perustamistavoitteiden pohjalta. Joidenkin tehtävien ulkoistusta selvitetään. Ulkoistuksilla olisi henkilöstövaikutuksia.
”Ne vaativat uuden yt-menettelyn”, Luukkainen sanoo.
Luukkainen pitää todennäköisenä, että Opettajan ilmestymistiheyttä harvennetaan vuonna 2016. Tiheyttä on jo nyt pudotettu 40:sta 30:een.
”Niin kuin muuallakin median maailmassa, myös meillä painopiste siirtyy verkkotekemiseen.”
Neuvottelut käydään marraskuussa.

Uusimmassa lehdessä
- Anni Mattila työskentelee elokuvien ja tv-sarjojen kuvauspaikkojen parissa. Työn jälki näkyy joka kuvassa.
- Jäsenyhdistyksillä on yli kuuden miljoonan varallisuus. Liitto toivoo, että yhdistykset keskittäisivät rahansa ydintoimintaan.
- Lehdistönvapauden kärkeen palataan valinta kerrallaan
- Ett år efter flytten – i Sundsvall görs finlandssvenska tidningar med passion men utan lokalkännedom