Kalevan toimituksesta irtisanotaan viisi, Sanoman aikakauslehtien toimituksista 23.
Kalevan yt-neuvottelut ovat päättyneet yhteensä 12 työntekijän vähentämiseen. Toimituksesta lähtee kahdeksan työntekijää, joista viisi irtisanotaan ja kolme jää eläkkeelle. Lisäksi toimintoja organisoidaan uudelleen sisäisillä siirroilla ja tehtävämuutoksilla.
”Lopputulos on raju. Ehdotimme neuvotteluissa pehmeämpiä keinoja, mutta mitään niistä ei otettu käyttöön”, pääluottamusmies Hanna Kuonanoja sanoo.
Sanoman Magazine Media -yksikkö muuttaa nimensä Sanoma Lifestyleksi ja myllää organisaationsa. Uudistuksien myötä aikakauslehdistä lähtee 34 työpaikkaa.
Irtisanotuista 23 teki journalistista työtä. Lisäksi Matkaoppaan ja Suuren Käsityön päätoimittajat irtisanottiin.

Uusimmassa lehdessä
- Journalistit toivovat viimein pääsevänsä raportoimaan tuhotusta Gazasta vapaasti. Miten sotauutisointi onnistui?
- Yhdistykset haluavat liiton johtoon inhimillisen journalismin puolustajan, joka pärjää työehtoneuvotteluissa
- Puheenjohtajan on katsottava kevään huolia kauemmas
- Yleläiset jäivät odottamaan, kuka saa potkut. ”Nyt katselen ikkunasta järvelle”, sanoo Tapio Termonen.