Kuolleita

Peloton toimittaja pienen ihmisen asialla

Toimittaja Hannu Karpo 5. 3. 1942 Helsinki – 18. 3. 2025 Vihtijärvi

Hannu Karpo käveli 1960-luvun alussa opiskelijaboksiini Turussa. Hän tarvitsi yhteyshenkilöä ja tunnisti toisen radiolaisen. Syntyi runsaat 50 vuotta kestänyt ­ystävyys.

Karpo oli ainutlaatuinen tv-journalisti. Hän työskenteli Yleisradiossa vuosina 1958 – 1981, aluksi Nuorten ohjelmissa ja vuodesta 1963 ajankohtaistoimituksessa. MTV:ssä hän toimi vuosina 1983 – 2007 itsenäisenä tuottajana Pallosalama-­yhtiönsä kautta.

Lyhyt hyppäys printin puolelle oli päätoimittajuus Seurassa 1980-luvun alussa.

Karpo oli uran alusta alkaen ­utelias, idearikas, peloton ja oikeudenmukainen. Hän oli yksi ensimmäisistä revolverijournalisteista Yleisradiossa. Liikennejutut yhdessä Enska Itkosen kanssa loivat pohjan Karpo-brändille karvalakkeineen. Karpolla on asiaa oli läpimurto. Ohjelmasta tuli television yleisöosasto ja enemmänkin. ­Karpo otti kasvottoman byrokratian pihdeissä olevien kansalaisten asiat käsittelyyn. Vaikka syntyi oikeusjuttuja, niistä yksikään ei johtanut tuomioon. Faktat pitivät.

Empaattisuus ja pienen ihmisen arvostaminen näkyi siinäkin, että Hannu piti yhteyttä ­haasteltaviinsa ympäri maata. Hannu oli paljasjalkainen helsinkiläinen, silti parhaiten hän viihtyi syrjäseuduilla ja ­Lapissa.

Kauneudentajua ja herkkyyttä kuvaa hänen rakkautensa ruusuihin ja orkideoihin.

Journalisti
Yleiskatsaus