Media-ala

Viestimedia irtisanoo yhdeksän – ”Ilmeisesti MTK:lla on tarve saada enemmän osinkoja” 

Viestimedian lehtiä ovat Aarre, Maaseudun Tulevaisuus ja Koneviesti. Lisäksi yhtiö julkaisee kuukausiliite Kantria.

Viestimedian muutosneuvottelut päättyivät keskiviikkona 19. maaliskuuta. Ne johtivat yhdeksän työtehtävän päättymiseen. Irtisanottavista neljä teki journalistista työtä ja loput työskentelivät media- tai tilausmyyntitehtävissä sekä toimituksen tuotannossa. Kahdelle työntekijälle yhtiö tarjosi korvaavia työtehtäviä. 

Muutosneuvottelut alkoivat helmikuun lopulla ja ne koskivat koko yhtiötä.

Neuvotteluiden lopputulos oli siltä osin henkilöstölle pettymys, ettei kaikille ollut tarjota uutta työtehtävää. Viestimedian journalistien pääluottamushenkilön Kimmo Lundénin mukaan työnantaja oli valmistellut muutosta jo pitkään, mutta ei ottanut henkilöstöä mukaan sen suunnitteluun. Sen sijaan muutokset olivat Lundénin mukaan ”ylhäältä käsin toteutettu toimi”. 

”Se kertoo luottamuksen puutteesta. Nyt on vastavuoroisesti toimituksen luottamus [yhtiön johtoon] järkkynyt”, Lundén sanoo. 

Viestimedia muuttaa organisaatiotaan myös laajemmin ja tehostaa toimintaansa. Viestimedian julkaisemien lehtien eli Koneviestin, Aarteen ja Maaseudun Tulevaisuuden taitosta vastaa 13-henkinen ulkoasuyksikkö kuvaajineen. Ulkoasuyksikkö toimii MT:n alaisuudessa. Toimitus on jo aiemmin automatisoinut Maaseudun Tulevaisuuden taittoa ja niin tapahtuu pian myös Koneviestin, Aarteen ja kuukausiliite Kantrin taitolle. Uusi organisaatio aloittaa huhtikuun alussa.

Aarteen toimitus siirtyy osaksi Maaseudun Tulevaisuutta. Aarteen päätoimittajan tehtävät siirtyvät kesällä Jouni Kemppaiselle, joka jatkaa myös Maaseudun Tulevaisuuden päätoimittajana. 

Viestimedian toimitusjohtaja Elina Schüller sanoo, että muutosten tarkoituksena on pitää Viestimedia jatkossakin kannattavana.  

”Koko toimiala on jatkuvassa murroksessa ja kyllä se koskettaa meitäkin. Meidän on uudistettava toimintaamme, jotta olisimme kilpailukykysyisiä jatkossakin. Organisoimme uudelleen meidän tekemistämme, ja pyrimme sillä saavuttavaan synergiahyötyjä ja toiminnan tehostamista”, Schüller sanoo 

Schüllerin mukaan neuvottelut sujuivat rakentavassa ja avoimessa hengessä, mistä hän kiittää kaikkia henkilöstöryhmiä.  


Suomen Lehdistö -lehden mukaan pörssilistattujen kotimaisten mediayhtiöiden kannattavuus kasvoi mukaan viime vuonna hieman. Esimerkiksi Alma News Media teki 14,5 prosentin liikevoiton, Sanoma Media Finlandin liikevoittoprosentti oli 8,2.

Viestimedia ei ole pörssiyhtiö. Sen kannattavuus on ollut viime vuosian alan keskimääräistä tasoa parempi. Yhtiön lehdet ovat välttyneet viime vuodet isommilta leikkauksilta. Viime vuonna sen liikevoitto tosin laski hieman. 

Viestimedian omistaja Maataloustuottajien keskusjärjestö MTK on saanut vuosittain noin 2,5 miljoonaa euroa osinkoina. Viime vuoden tilinpäätös ei ole vielä julkinen. 

”Säästöistä ei neuvotteluissa puhuttu suoraan, mutta tarkoituksena on tehdä aiempaa tehokkaammin. Ilmeisesti MTK:llä on tarve saada Viestimediasta enemmän osinkoja”, Lundén sanoo. 

Schüller arvioi, että yhtiön tulevaisuus näyttää muutosneuvotteluiden jälkeen hyvältä.  

”Kunhan me vain mukaudumme markkinoiden ja kustannustasojen muutoksiin. Pyrimme siihen, että uudistuksilla pääsemme tasaiseen ja kannattavaan jatkoon.”