Journalistiliiton toimisto muuttaa elokuun lopussa. Uudet toimitilat ovat Ympyrätalossa Helsingin Hakaniemessä osoitteessa Siltasaarenkatu 18 – 20. Nykyisin liiton toimisto on kadun toisella puolella.
Uudet tilat ovat noin 200 neliömetriä pienemmät kuin nykyiset.
”Muuttoa perustelevat nykyistä isommat kokous- ja koulutustilat sekä noin 50 000 – 60 000 euron vuotuiset kustannussäästöt”, sanoo liiton talous- ja hallintopäällikkö Sirpa Hannula.
Hannulan mukaan Ympyrätaloon muuttoa puolsivat myös tilojen nykyaikaisuus ja hyvä sijainti. Liitto on tehnyt vuokrasopimuksen kuudeksi vuodeksi.

Uusimmassa lehdessä
- Perinteisten mediatuotteiden yleisöt kutistuvat, mutta nekin on tehtävä – ja mielellään hyvin. Millaista on tehdä työtä, jolle toiset povaavat jo sukupuuttoa?
- Kimmo Porttilan mielestä urheiluselostaja on hääjuhlien humalainen eno
- Haastattelujen saaminen on vaikeutunut, arvioivat kokeneet journalistit. Miksi asiantuntijat suhtautuvat pyyntöihin nihkeästi?
- Redigeringen av Bonniers finländska papperstidningar flyttar till Sverige