Toimittaja Jouni Valikainen 14. 12. 1961 Kemi – 20. 10. 2024 Kemi
Kemiläinen toimittaja Jouni Valikainen teki pitkän työuran Pohjolan Sanomien urheilutoimittajana. Aikanaan latomoon työhön tullut Jouni oli koulutukseltaan nuoriso-ohjaaja, mutta päivätyönsä hän teki sanomalehdessä.
Valikaisen matka kulki lyhyen uutistoimituspyrähdyksen jälkeen urheilutoimitukseen, jossa mikään urheilulaji ei jäänyt tuntemattomaksi.
Pohjoisen sanomalehdessä tutuksi tulivat erityisesti hiihto sekä palloilulajit. Jouni ehti tehdä myös työmatkan talviolympialaisiin useamman lehden urheilutoimituksen toimittajana.
Lehtiyhtiön murroksessa ala vaihtui ja osaava urheilutoimittaja joutui lähtemään alalta, mutta se ei positiivista toimittajaa lannistanut. Uudet työkuviot löytyivät kaupunkilehti Lounais-Lapista, jonka toimittajana Valikainen ehti olla ennen varhennetulle eläkkeelle jäämistään.
Jounin huumori oli työkavereille ilo. Tiiviiseen työtahtiin urheilutoimituksessa tottunut kokenut toimittaja jaksoi hämmästyttää työ-kavereita tehokkuudellaan.
Vaikean sairauden uuvuttama Jouni jätti Perämeren rannalle ison aukon. Monta pilkkireikää jäi eläkepäivillä kokematta ja snookerpalloa pussittamatta, kun sairaus vei voiton loppuvuodesta 2024.
Jounia jäivät kaipaamaan Pirjo-vaimo sekä lapset perheineen.

Uusimmassa lehdessä
- Johtaisiko sota Suomessa itsesensuuriin? Ukrainan opit kertovat, mitä kriisi tarkoittaa toimituksille.
- Arkinen työkalu vai internet-ajan suurin mullistus? Mediatalot eivät halua myöhästyä AI-siirtymästä
- Median pitää korjata virheensä – ja päättäjien pitää luottaa mediaan
- Konsten att behålla kritisk distans även då du bastat med politiker
