Tehy-lehden toimittaja Terhi Mäkinen kävi lokakuussa juttukeikalla helsinkiläisessä hoivakoti Wilhelmiinassa. Hän tekee jutun hoivakodin käyttämästä muistimontessori-menetelmästä, jolla tuetaan asukkaiden toimintakykyä yksilöllisesti.
”Lehdessä pitää kertoa myös hyvää. Sote-alalla riittää epäkohtia ja muutosneuvotteluja, mutta ihmiset eivät jaksa työpäivän jälkeen lukea pelkkää kurjuutta”, Mäkinen sanoo.
Tehy-lehteä kustantaa ammattijärjestö Tehy, jonka jäsenet ovat sote- ja kasvatusalan ammattilaisia. Haastateltavat kysyvät Mäkiseltä usein, onko hänellä hoiva-alan koulutus. Ei ole, mutta lähes kaksikymmentä Tehy-vuotta on opettanut paljon.
”Välillä tuntuu vähän kuin olisin valehoitaja”, Mäkinen sanoo.
Sote-alan ammattilaisten lisäksi Mäkinen tapaa potilaita ja muita haavoittuvassa asemassa olevia ihmisiä. Siksi juttukeikat vaativat hienotunteisuutta ja kuvauslupia.
”Ihaninta tässä on innostus, jolla haastateltavat puhuvat työstään.”

Uusimmassa lehdessä
- Ammattiyhdistysliike on rakentanut Suomeen vuosikymmenet yhteiskuntarauhaa. Nyt liitot miettivät, kannattaako yhä olla kiltti.
- Aiot eläkeläisenä viedä nuorilta journalisteilta työt, Ruben Stiller
- Mediespråk i Åbo bjuder på ideologiskt språk och utrikesbevakning
- Työelämä muuttui, ja siksi liittojenkin on pakko
