Media-ala

A-lehdet aloittaa taas muutosneuvottelut – 11 työpaikkaa uhattuna

A-lehtien muutosneuvottelut alkavat 30. maaliskuuta.

A-lehdet aloittaa muutosneuvottelut, jotka voivat johtaa enintään 11 työntekijän irtisanomiseen. 

Neuvottelut alkavat maanantaina 30. maaliskuuta ja kestävät kolme viikkoa. Neuvottelujen piirissä on sekä toimituksellista työtä tekeviä että muita toimihenkilöitä. 

A-lehtien edelliset muutosneuvottelut käytiin marraskuussa 2024. Tuolloin yhtiö irtisanoi seitsemän journalistia ja kaksi journalistista työtä tehnyttä ylempää toimihenkilöä.   

A-lehtien toimitusjohtaja Heli Arantola kertoo muutosneuvottelutarpeen johtuvan niin lehtien kuin ilmoitusten kysynnän laskusta. 

”Koko toimiala on nähnyt tekoäly-yhteenvetojen vaikutuksen liikenteeseen ja toisaalta viimeaikaiset todella kovat jakelukustannusten nousut”, Arantola sanoo. 

Miten kysynnän laskun voisi taittaa? 

”Ilmiöhän on globaali, ja keinoja etsitään joka puolella. Onnistujat ovat maista, joissa on väestönkasvua. Sen parempaa vastausta tähän ei valitettavasti ole antaa.” 

Arantola ei halua kommentoida esimerkiksi A-lehtien mahdollisia aikeita lakkauttaa lehtiään. 

”Meillä ei ole mitään sellaisia uutisia tässä vaiheessa.” 

Henkilöstöänne on vähennetty vuosien varrella, ja toimituksellista henkilökuntaa on tällä hetkellä jäljellä vajaa 60 henkeä. Miten työt jatkossa hoidetaan vähemmällä väellä? 

”Meillä on hyvä yhteistyö henkilöstön edustajien kanssa ja työskentelemme yhdessä työn kehittämiseksi ja uusien työkalujen käyttöön ottamisessa. Oikein muita lääkkeitä ei ole kuin sen hyvän työn jatkaminen.” 


A-lehtien journalistien pääluottamushenkilö Sammeli Heikkinen sanoo, että yksittäisen työntekijän työmäärä ”ei ainakaan ole vähentynyt” marraskuussa 2024 käytyjen edellisten muutosneuvottelujen jälkeen.  

”Aika paljonhan irtisanomiset johtavat siihen, että irtisanottujen töitä jaetaan jäljelle jäävien kesken, vaikka varmasti joitakin tehtäviä lopetetaankin.”  

Heikkisen mukaan tilanne on henkilöstölle raskas. 

”Osa oli neuvottelujen piirissä viimeksi puolitoista vuotta sitten. Heille tilanne on erityisen hankala. Harmittaa, koska mielestäni väki on täällä hyvin motivoitunutta ja pätevää. Henkilökunnalla on ollut halukkuutta sopeutua uusiin tekotapoihin ja uuden lukijakunnan tavoitteluun.” 

Juttua korjattu 27.3. klo 11.28: Täsmennetty journalistisen henkilökunnan tämänhetkistä määrää.

Journalisti
Yleiskatsaus