Toimittajakoulutuksen suosio kasvoi kevään korkeakoulujen yhteishaussa, ilmenee Opetushallituksen tilastoista. Hakijamäärät kasvoivat useilla kymmenillä Oulun ja Turun ammattikorkeakouluja lukuun ottamatta.
Eniten hakijoita, 781, oli Tampereen yliopiston journalistiikan kandidaatti- ja maisteriohjelmaan. Määrä kasvoi edellisvuodesta 57:llä.
Jyväskylän yliopiston journalistiikan kandidaatti- ja maisteriohjelmaan oli 350 hakijaa eli 41 enemmän kuin vuotta aiemmin. Koulutusohjelman aloituspaikkoja lisätään viidellä.
Haaga-Helian journalismin medianomikoulutukseen hakijoita oli 604 eli 24 enemmän kuin edellisvuonna. Ensisijaisten hakijoiden määrä puolestaan väheni 27:llä.
Myös viestintäkoulutuksen hakijamäärät kasvoivat reilusti kevään yhteishaussa useassa korkeakoulussa. Esimerkiksi Helsingin yliopiston politiikan ja viestinnän kandiohjelman hakijamäärä nousi 610 hakijalla 1802:een. Reilu kolmannes opiskelijoista sijoittuu viestinnän opintosuuntaan, joka valitaan ensimmäisen opiskeluvuoden jälkeen.
Tampereen yliopiston viestinnän kandidaatti- ja maisteriohjelmaan hakijoita oli 896 eli 322 enemmän kuin vuotta aiemmin.

Uusimmassa lehdessä
- Kilpajuoksua, pettymyksiä ja pohdintaa oman uran suunnasta. Journalistiopiskelijat Hanna Eskelinen, Iida Niskanen ja Sofia Tuovinen pitivät päiväkirjaa kesätöiden hakemisesta.
- Liiton jäsen pitää huolta kollegoista, ammatista ja koko alasta
- Barona maksoi Iltalehden yötoimittajille vuosien ajan liian vähän
- Tidskriftsombud: Finlandssvenska tidskrifter måste samarbeta mer för att klara sig