Viime vuonna käytyjä ja päättyneitä media-alan yt-neuvotteluita tuli Journalistiliiton tietoon 39. Niissä irtisanottiin kaikkiaan 597 henkilöä, joista 179 on journalisteja. Irtisanottujen journalistien määrä oli täsmälleen sama kuin vuonna 2014.
Lisäksi journalisteja vähennettiin 77 henkilötyövuodella muun muassa eläkesopimuksilla ja eropaketeilla.
Kaikkiaan journalistinen työ siis väheni 256 henkilötyövuodella, mikä on 75 vähemmän kuin edellisvuonna.
”Irtisanottujen määrä oli viime vuonnakin erittäin kova”, summaa Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.
Vuoden suurimpia takaiskuja olivat Sanoman sekä MTV Oy:n ja myös MTV:hen kuuluvan Mediahub Helsingin yt:t. Niissä irtisanottiin yhteensä lähes 80 journalistia.
Journalistiset työpaikat ovat vähentyneet tasaisesti noin 200 paikan vuosivauhtia vuodesta 2008 alkaen.

Uusimmassa lehdessä
- Pitääkö journalismin valita puolensa, jotta maailma pelastuisi? Journalistin toimittaja Manu Haapalainen kysyi itseään viisaammilta.
- Marjaana Varmavuori haluaa saada ihmiset saman pöydän ääreen
- Paikallisen median pitää vaalia paikallista keskustelua
- Jobbet som lokalreporter gav otippat socialt trumfkort