Karjalainen aikoo lomauttaa koko henkilöstönsä kolmeksi viikoksi tänä vuonna. Vuodenvaihteessa päättyneiden yt-neuvottelujen seurauksena myös irtisanottiin yksi työntekijä. Kolme siirtyy eläkkeelle tai osa-aikaeläkkeelle. Eläkkeelle ja osa-aikaeläkkeelle siirtyvistä kaksi työskentelee toimituksessa. Lisäksi maakuntalehdessä säästetään vapaaehtoisilla työaikajärjestelyillä ja järjestelemällä toimintoja uudelleen.
Alun alkaen uhattuna oli yhdeksän työpaikkaa. Pääluottamusmies Hannu Kauhasen mukaan irtisanomisten kutistuminen lomautuksiksi oli toimitukselle helpotus.
”Sen jälkeen ehti kuitenkin tulla toinen reaktio eli miten töistä selvitään”, Kauhanen sanoo.
Lomautusten ajankohta ja työjärjestelyt tarkentuvat loppiaisen jälkeen. Kauhanen pitää todennäköisenä, että lomautukset yritetään jakaa pidemmälle ajalle.
Karjalaisen yt-neuvottelut koskivat koko 82 työntekijän henkilöstöä, joista 52 on toimituksen vahvuudessa.
Pohjois-Karjalan Journalistiyhdistys pitää huolestuttavana, että pikasäästöjä etsitään ammattitaitoisia tekijöitä vähentämällä. PKJY toivoo lehtitaloilta luottamusta siihen, että laadukas tuote olisi kestävin tapa huolehtia kannattavuudesta.
Edellisen kerran Karjalaisessa käytiin yt-neuvotteluja keväällä 2013. Silloin työtekijöitä vähennettiin 11.

Uusimmassa lehdessä
- Perinteisten mediatuotteiden yleisöt kutistuvat, mutta nekin on tehtävä – ja mielellään hyvin. Millaista on tehdä työtä, jolle toiset povaavat jo sukupuuttoa?
- Kimmo Porttilan mielestä urheiluselostaja on hääjuhlien humalainen eno
- Haastattelujen saaminen on vaikeutunut, arvioivat kokeneet journalistit. Miksi asiantuntijat suhtautuvat pyyntöihin nihkeästi?
- Redigeringen av Bonniers finländska papperstidningar flyttar till Sverige