Elokuva- ja tv-alan työehtosopimusneuvottelut ovat edelleen kesken. Neuvottelut keskeytyivät 3. tammikuuta. Niitä on tarkoitus jatkaa huhtikuussa, Journalistiliiton työehtoasiamies Terhi Tarvainen kertoo.
Neuvottelut keskeytettiin, koska osapuolilla ei ole yhteisymmärrystä keskeisistä tavoitteista. Ala myös odotti työtuomioistuimen ratkaisua siitä, onko tes yleissitova. Ei ole, työtuomioistuin linjasi helmikuun lopussa.
Elokuva- ja tv-tessistä neuvottelevat Journalistiliitto, Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto Teme ja Palta. Ala on ollut sopimuksettomassa tilassa vuoden alusta. Työpaikoilla noudatetaan aiemman sopimuksen ehtoja, kunnes uusi saadaan tehtyä.
Alan liitot ovat antaneet tuotantoyhtiöille yhteiset ohjeet siitä, miten koronavirustilanne otetaan huomioon av-tuotannoissa. Kuvauksia ei ole tarpeen keskeyttää, elleivät viranomaiset sitä vaadi. Työturvallisuuteen tulee kuitenkin kiinnittää erityistä huomiota ja tarpeetonta lähikontaktia välttää.

Uusimmassa lehdessä
- Kaleva Median Juha Laakkonen ja Keskisuomalaisen Vesa-Pekka Kangaskorpi haluavat pitää suomalaisen median suomalaisessa omistuksessa. Pelkkä maakuntahenki siihen ei riitä.
- Media käsittelee vähemmistöjä pinnallisesti ja liian varovasti, kirjoittaa Ujuni Ahmed
- Tekoälysisällöt opettavat yleisön epäilemään, eikä se ole vain hyvä
- Toimitusosasto on yhteisöllisyyden ja virkistyksen paikka