Lehdistön ja kustannustoimittajien työehtosopimukseen kuuluvilla työpaikoilla käydään lokakuussa vaalit pääluottamusmiesten ja työsuojeluvaltuutettujen valitsemiseksi.
Pää- ja varaluottamusmiehet valitaan yrityksiin, joissa on töissä vähintään kolme Journalistiliiton jäsentä. Konserneissa ja suurissa lehtiyhtiöissä valitaan myös osastonluottamusmiehiä.
Työsuojeluvaltuutetut valitaan niihin toimituksiin, joissa on oma työsuojeluvaltuutettu. Jos yrityksen eri henkilöstöryhmillä on yhteinen työsuojeluvaltuutettu, vaalin voi käydä marras – joulukuussa.
Uudet luottamushenkilöt aloittavat kaksivuotiskautensa ensi vuoden alussa. Liitolla on 145 pää-, osaston- ja alueluottamusmiestä.

Uusimmassa lehdessä
- Ammattiyhdistysliike on rakentanut Suomeen vuosikymmenet yhteiskuntarauhaa. Nyt liitot miettivät, kannattaako yhä olla kiltti.
- Aiot eläkeläisenä viedä nuorilta journalisteilta työt, Ruben Stiller
- Mediespråk i Åbo bjuder på ideologiskt språk och utrikesbevakning
- Työelämä muuttui, ja siksi liittojenkin on pakko