Kuolleita: Lieko Zachovalová.
Toimittaja Lieko Zachovalová (o.s. Leino) kuoli lyhyeen sairauteen 4. kesäkuuta Prahassa. Hän oli 89-vuotias ja syntynyt 13. elokuuta 1927 Helsingissä.
Liekon lapsuus oli ristiriitainen: kommunistien avioerolapsi kävi Deutsche Schulea Helsingissä. Isä, sodanjälkeinen voimahahmo Yrjö Leino, jäi etäisemmäksi kun taas äiti Alli Simola kasvatti tytärtä modernisti. Sota-aikana Lieko asui yksinkin – äiti oli vankina, isä piileskeli – mutta hän pinnisti 15-vuotiaana laudaturylioppilaaksi.
Yliopisto jäi Liekon avioiduttua tshekki Marcel Zachovalin kanssa 1948. Lieko avusti Vapaata Sanaa, työskenteli Prahan radiossa ja Livet i Tjeckoslovakien -lehdessä. Työ Ylen kirjeenvaihtajana alkoi 1966.
Traagiseksi kääntyneestä vuodesta 1968 tuli journalistinen näytönpaikka, jonka Lieko läpäisi. Suoria televisio- ja radioraportteja tuli monta viikossa – selväjärkisiä, hienotyylisiä, osuvia. Miehitys muutti Liekon suomalaisten yhteisomaisuudeksi.
”Normalisaation” vuosina hän pitäytyi musiikkiohjelmissa ja tv-dokumenteissa. Samettivallankumouksesta 1989 hän raportoi taas läheltä. Lakonisiin muistelmiin tallentui epätavanomainen elämä.
Lieko oli sivistynyt, erittelykykyinen ja jämpti.

Uusimmassa lehdessä
- Aggressiivinen syöpä, helvetilliset vaihdevuodet, vammaisen lapsen syntymä. Minna Ala-Heikkilä, Ani Kellomäki ja Niklas Thesslund tekevät juttuja kokemastaan.
- Media-ala tarvitsisi täydennyskoulutusta, mutta oppilaitosten ei kannata tarjota sitä
- Yritys rekrytoi talousjournalisteja, mutta jätti palkat maksamatta
- Media-alan alkava vuosi kaipaa valopilkkuja